KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 3685314
*
nr 368 5314
Hjalmar Falk
(1856-1938), Sverige
Akvarell, Hjalmar Falk, "Fartyg till havs" 1920, 25x36
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
3.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juli 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/7 10:44:58
1
1.500 kr
14/7 13:06:26
2
ledande budet*
15/7 12:06:09
1
1.800 kr
17/7 14:05:41
3
2.000 kr
17/7 14:06:58
3
2.200 kr
17/7 14:09:36
3
2.400 kr
17/7 14:12:12
3
2.600 kr
17/7 14:15:47
3
2.800 kr
- Konstnär/Designer
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Läs mer om Hjalmar Falk
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:49
*
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Läs mer om Hjalmar Falk
nr 368 5314
Hjalmar Falk
(1856-1938), Sverige
Akvarell, Hjalmar Falk, "Fartyg till havs" 1920, 25x36
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 3.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 juli 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/7 10:44:58 | 1 | 1.500 kr |
14/7 13:06:26 | 2 | ledande budet* |
15/7 12:06:09 | 1 | 1.800 kr |
17/7 14:05:41 | 3 | 2.000 kr |
17/7 14:06:58 | 3 | 2.200 kr |
17/7 14:09:36 | 3 | 2.400 kr |
17/7 14:12:12 | 3 | 2.600 kr |
17/7 14:15:47 | 3 | 2.800 kr |
- Konstnär/Designer
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk mÃ¥lare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.Läs mer om Hjalmar Falk
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49 -
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:49